Alper Ömeroğlu Röleler 14.07.2020 1058 Görüntülenme 1 Yanıt

70 amper 12 voltluk röle hakkında

70 amper 12 voltluk rölenizden satın aldim ve arabamın radyatör fanina taktim. Yalniz bir süre kullanimdan sonra röle çekmedi ve fan açılmadı. Ama kaputu açıp röleyi tak çıkar yaptığımda rölenin çekme sesini duydum ve fan hizli devirde çalışmaya başladı. Ama röle okadar ısınmıştı ki elimi yaktı yani çok fazla ısınmıştı. Benim sorum bu röle uzerinden 70amperden daha büyük bir akım geçse röle yapışıp kalip cekmeyebilir mi? Bunun yaninda arabanın aküsü zaten 60 amper daha fazla amper nasıl verebilir? Son olarak da radyatör fanı sıcaklığı röle üzerine üfledigi için hava da sicak olduğu için röle çok fazla ısınıp çekmeme yapabilir mi? Röle çok ısınırsa cekmeyebilir mi? Röle neden el yakacak kadar ısınır?Teşekkür ederim

Cevaplar

ELO4.08.2020

 

Merhaba Alper Bey,

70A rölenin üzerinden 70A’den fazla sürekli akım geçirilmemeli. Motor kalkışlarında, demeraj akımı dediğimiz akım 70A’den fazla olabilir o da en fazla 1-2sn için. Diğer sorularınıza gelince: Kaputun altı yaz güneşinin altında zaten aşırı sıcak olur, motorun çalışması ısı üretir, bir de fanın üflediği sıcak havanın etkisi eklenince röle aşırı ısınabilir. Röleyi biraz kenara çekmenizde fayda var, en azından radyatör sıcak havası üzerine gelmesin. Akünün verebileceği akıma gelince: Akü üzerinde yazan 60Ah, yani 60 ampersaat, 60A değil. Bunun anlamı şu: Bu akü 1 saat boyunca 60A verebilir, veya 2 saat boyunca 30A, veya 4 saat boyunca 12,5A veya 60 saat boyunca 1A. Diğer bir değişle , akünü Ah değeri onun kapasitesini belirler, maksimum kaç amper verebildiğini değil. Örneğin sizin 60Ah saat akü rahatlıkla kısa süreliğine 500-560 amper verebilir. Mesela marşa bastığınızda aracınız benzinli ise 90-150A arası akım çekilir, dizellerde bu değerler daha da yüksek.

Yaşadınız problemi çözmek için önerimiz: Fanın kaç amper çektiğini ölçün, ona göre röle kullanın. Eğer akım 50-60A geçmiyorsa mevcut 70A röle ile devam edebilirsiniz (üzerine sıcak hava gelmeyecek şekilde monte edilmiş hali ile). Eğer akım 60A’den fazla ise ELO’nun ürettiği 80A veya 120A rölelerden birini kullanabilirsiniz.

Saygılarımızla,
ELO

Cevap Yaz