Elo Dünyası ELO’dan Kısa Kısa 7.09.2016 4010 Görüntülenme 1 Yanıt

ELO’dan Kısa Kısa – Yaşam Aküsü Nedir? Aracınız İçin Önemi Nedir?

Bütün karavan, mobil ev, tekne vb. araç sahipleri elektrikli cihazlarını çalıştırmak için enerjiye ihtiyaç duyarlar. Enerji ihtiyacını karşılamak için en pratik yollardan biri aküdür. Ancak bu tip ihtiyaçlar için aracın aküsünü kullanmak risklidir.

Araç aküleri, marş anında yüksek akım verebilen ve derin deşarja dayanıklı olmayan akülerdir. Buzdolabı, televizyon, aydınlatma vb. cihazlar ile birlikte kullanılması aküyü bitirebilir ve araç marş basmayabilir. Bu durumun önüne geçebilmek için ilave yaşam aküleri tercih edilmelidir.

Araç aküsü ve yaşam aküsünü doğru zamanlarda birleştirmek /paralellemek faydalı olabilir. Bu işlemin yapılması sayesinde alternatör, araç aküsünü ve yaşam aküsünü aynı anda şarj eder. Birleştirmenin doğru zamanda ve doğru şekilde yapılmasına dikkat edilmelidir. Bu, yaşam aküsünün araç aküsüne, ancak aracın motoru çalışmaya başladıktan sonra bağlanması demektir.

Bunun için ELO Zaman Rölesi kullanarak araç kontağı açıldıktan 30 sn. gibi bir zaman sonrasında birleştirici röle devreye alınabilir. Araç çalıştıkça hem araç aküsü, hem de yaşam aküsü belirlenen yüzdesel doluluk oranına göre alternatör sayesinde şarj edilir. Aküler istenilen dolum seviyesine ulaştığında şarj kesilir. Kontak kapatılınca, yaşam aküsü araç aküsünden otomatik olarak ayrılmalıdır. Bu sayede araç aküsünün şarj oranı maksimum seviyede tutulmuş olur. Araç kontağı kapalı olduğunda, elektrikli cihazları çalıştırmak için yaşam aküsü devrededir. Bu sayede araç aküsü etkilenmeyecek ve akünün bitme olasılığı ortadan kalkmış olacaktır.

Akülerin marş sonrasında alternatörle şarjına değinmiştik. Kontak kapalı olduğunda ise, gerek araç aküsü, gerekse yaşam aküleri şarj edilebilir. Solar panel, jeneratör vb. cihazlar sayesinde yaşam aküsü maksimum seviyede şarj edilir. Şarj istenilen seviyeye ulaştığında, araç aküsü şarj olmaya başlar. Yapılan bu işlemler sayesinde marş öncesi ve sonrası akülerin zaruri ihtiyaçlar için gereken enerjiye her zaman sahip olmaları garanti altına alınmış olur.

Cevaplar

Mesut TERCANLI4.09.2019

Elo akü zamanlayıcı sipariş verdim sitenizden. 

Yaşam aküsü araç aküsü ile aynı ampermi olmalı? Alacağım 

2.akünün özellikleri ne olmalı deepşarj vs hiç bilgim yok. 

Cevap Yaz