Cengiz Şakık Röleler 19.10.2016 6538 Görüntülenme 2 Yanıt

Far Rölesi

 

Bundan yaklışık 7-8 yıl önce lada aracımın farları düşük gösterdiği için elektrikçi elo far rölesi takmştı, şu anda aracın farlarını yakınca bazen araç sarsıntılı çalışıyor bu far rölesi bozulmuş mu onu öğrenmek istiyorum.

Far rölesinin görevi nedir? 

12-60 akü kullanıyorum, şimdiki phips ^%30 far ampulleriyle artık röleye ihtiyacım kalmadı, ama elektrik sisteminden çıkarmak çok zor olacak yeni kablo vb. araca zarar vermeyecek bir elo far rölesi modeli önerebilrmisiniz?

Teşekkürler

Cevaplar

ELO19.10.2016

Merhaba Cengiz Bey,

Farları yakınca aracın sarsıntılı çalışmasının far rölesi ile ilgisi yoktur diye düşünüyorum. Yüksek ihtimal ateşleme bobinine bağlı olan kablolarda gevşeme/çürüme vb sıkıntı vardır. Muhtemelen farlarınızı yakınca ateşleme sisteminde voltaj düşüyordur. Buna birçok şey sebep olabilir: Biraz önce yazdığım gibi kablo bağlantıları, arızalı akü, arızalı şarj sistemi vs.

Far rölesinin görevi, farlara iletilen elektrikteki kayıpları 1-2 volttan 0,5 voltlara düşürmek. Halojen farlardaki voltaj düşüşü çok hızlı bir ışık kaybına sebep olmaktadır. Aşağıdaki tablo Alman Hella röle üreticisinden alınmıştır:

14V=%100 ışık

13,3V=%83 ışık

12,6V=%67 ışık

11,9V=%53 ışık

Aracın standart tesisatındaki 1-2 volt kayıp farların ürettiği ışıkta %20-30 arası ışık kaybı demektir. Dolayısıyla hangi ampulü takarsanız takın, far rölesi olmadan o ampulden tam performans alamazsınız. ELO far rölesi kolay kolay arızalanmaz ama yinede bir elektrikçiye göstermekte fayda var. Ayrıca röleyi söküp orijinal tesisata dönüş de zor olmaması gerekir, deneme yaparsanız ışık şiddetindeki farkı görmüş olursunuz.

ELO

HALİL ŞAHİN6.03.2017

İYİ AKŞAMLAR ELO HEADLİGHT RELAY 201.001.001 12V FAR RÖLESi ALDIK FAKAT BAĞLANTI ŞEMASI KUTU İÇERİSİNDE YOK H4 AMPÜL İÇİN ANAHTAR GİRİŞİ (UZUN - KISA) FAR ÇIKıŞLARI (UZUN - KISA) AKÜ ÇIKIŞI VE EKSİ (TOPRAK) BAĞLANTILARI HANGİ ÇIKIŞLARDIR.

Cevap Yaz