Cenk Can Röleler 14.10.2016 3284 Görüntülenme 1 Yanıt

(+) Tetik Start Stop Röle

Merhaba Arkadaşlar,

201.011.003 (12V / + Tetik) kodlu röle ile ilgili bir problemim var. 2 tane röle alıp denememe rağmen aynı sorunun tekrar etmesi üzerine size başvurmaya karar verdim. Röleyi alttaki şemada görüldüğü gibi motosiklette kullanıyorum.

15 - arka stoplara bağlı,

85- Ön far selektör butonuna bağlı,

30- Besleme aküye bağlı

31-akü  - ye bağlı

87-Çıkış ise sis farını yakıyor.

selektör butonuna her basışımda röleyi açıp kapıyorum. Ve her açıp kapamamda sis farları kendi içinden modunu değiştirerek uzun kısa ve çakar haline geliyor. Örneğin. ilk basışımda uzun, 2 kere daha basarsam kısa, 2 kere daha basarsam çakar moda geçiyor.

Ancak motosiklette devir arttıkça tetik  13,7 v a kadar çıkıyor ve  rölenin özelliklerinde 8-16 V çalışma aralığı yazmasına rağmen bu tetik hattı düzgün çalışmıyor. Kırpma şeklinde hareket yapıyor ve bir türlü farları istediğim moda alamıyorum.

Olayı gösteren bir video da çektim.Bu konuda yardımınızı ve yorumunuzu bekliyorum...

İyi çalışmalar.

Cevaplar

ELO17.10.2016

Cenk Bey Güneşlide ki Fabrikamızı ziyaret etti ve sistemi incelediğimizde problemin devir arttıkça voltajın artmasından kaynaklanmadığını gördük. Asıl problemin ilgili hatta girmiş olan bir parazitten kaynaklandığını tespit ettik. Sorunu çözmek için röle tetik girişine 1 adet direnç ve kondansatör filtre uygulandı ve sorun başarılı bir şekilde çözüldü.

İyi haftalar dileklerimizle,
ELO

Cevap Yaz