Flaşörler 18.10.2016 1582 Görüntülenme 0 Yanıt

Araç modelleri çeşitlendikçe kafalar biraz karışıyor mu?

Bizimle iletişime geçen kullanıcılarımızdan gelen sorular içerisinde en fazla yer tutanlardan bir tanesi, değiştirilmesi gereken bir parça yerine uyumlu parça bulma sorunu. Son yıllarda büyük bir artış gösteren araç modellerindeki çeşitlilik, bu tip sorunları da beraberinde getiriyor. Farklı üreticilerin ürettikleri farklı modeller, temelde aynı işi yapıyor olsalar bile, tüketicide kafa karışıklığına, hatta güvensizliğe sebep olabiliyor. Örneğin flaşörleri ele alalım.

Flaşörlerde karşılaşılan sorunlardan ilki, değiştirilecek flaşöre ait terminal adları ile, yerine muadil olarak önerilen flaşördeki terminal isimlerinin bire bir aynı olmaması.

Bir kullanıcımız yazıyor:

"Aracımdan çıkan flaşörün üstünde B,E ve L terminalleri var. Benim flaşörümün muadili olarak bana önerdikleri flaşörün üstünde ise 49,49a,31 yazıyor. Bu nasıl muadil böyle?"

Terminal isimleri farklı olan ancak birbire bir aynı görevi gören iki ürün

bel-flasor4949a31-flasor

Karmaşık gibi görünen bu sorunun aslında çok basit bir cevabı var. Flaşörler hangi standarda göre, hangi ülkede üretilmiş olurlarsa olsunlar, sonuçta aynı görevi yaparlar. Çalışabilmeleri için akünün +'sından gelen kabloya, sinyal kolundan gelen kabloya, aracın gösterge panosunda yer alan sinyal lambasından gelen kabloya, vs. bağlantılar yapılması gerekir.  Ancak, farklı ülkelerdeki araba üreticileri, farklı standartlara göre araç üretirken bu bağlantıların yapılacağı terminallerinin adını farklı isimlerle gösterirler. En basit anlatımıyla, akünün + ucuna bağlanacak terminal, bir standarda göre "49" olarak adlandırılıken, diğer bir standarda göre "+" adını alır.  Dolayısıyla hangi terminalin hangisinin muadili olduğunu gösteren basit bir tablo hayatımızı son derece kolaylaştırır. Aşağıdaki tablodan yola çıkarak, bundan sonra siz de önerilen flaşörün aracınıza bire bir uyumlu olup olmadığını anlayabilirsiniz.

  Avrupa (Almanya Hariç) Almanya ABD, Kanada, İngiltere           Japonya
Akü ( + ) + 49 X B
Şase - 31   E
Sinyal Kolu C 49a L L
Lamba R   P  
Römork (varsa) R2 C2    

 

Genel olarak karşılaşılan bir diğer sorunu ise kullanıcımız şu şekilde açıklamış:

"Bozuk flaşörümdeki ayakların aynılarının yer aldığı bir flaşör buldum. Ancak ayakların yerleri birbirinden farklı."

Soru yine aynı, bu ürün benim aracıma uyar mı?

Terminal isimleri aynı olan ancak terminal yapıları birbirinden farklı iki ürün

203-104-010_3203-104-012_3

Böyle bir durumda kendinize sormanız gereken soru; çıkardığınız flaşörün soketine bire bir uyumlu bir flaşör mü takmak istiyorsunuz, yoksa basit bir çaprazlama yapmaya hazır mısınız? Eğer birebir uyumlu bir flaşör istiyorsanız, ayak dağılımı farklı olan flaşör kullanmanız doğru olmayacaktır. Zira yeni ürün, eski flaşörün yerleştiği sokete birebir yerleşmeyebilir. Ancak ben basit bir çaprazlama yapmaya varım derseniz, Flaşörlerde Basit Çaprazlama konulu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Bu yazımızda, eski flaşörünüzün yerine en basit ve en ekonomik şekilde nasıl flaşör bağlayabileceğinizin cevabını bulacaksınız.

Cevap Yaz