Elo Dünyası Röleler 7.09.2016 2278 Görüntülenme 0 Yanıt

Araçlarda Arka Cam Rezistansını Zamanlı Çalıştırma – ELO Zaman Röleleri

Araçlarda yağmurlu ve soğuk havalarda camlar buğu yapması rahatsız edici olmasının yanında, görüşü kısıtlar ve kaza riski de artmış olur. Bu olumsuzluğu önüne geçmek için üretilen tüm araçlarda, arka cam rezistansı ve ısıtmalı ayna kullanılır. Dolayısıyla buğu ortadan kaybolur.

Arka cam rezistansını devreye alıp, devreden çıkarmak için genellikle bir anahtar kullanılır. Sürücü anahtara bastığında arka cam rezistansı ve ayna ısıtıcıları devreye girer. Ancak, rezistanslar görevini yapıp, buğu kalktığında sürücü anahtarı kapatmayı unutabilmektedir. Sürekli çalışma durumunda rezistans aşırı ısınır ve kısmi arızalar oluşur. Maalesef bu arıza ancak arka, camda şerit halinde buğulu bölgelerin oluşmaya başlaması ile anlaşılır. Bu tip arızaların önüne geçmenin en pratik yolu, arka cam rezistans devresine zaman rölesi ilave etmektir.

ELO Zaman Rölesi ile arka cam rezistansının zamanlı çalışmasını sağlanabilmektedir. Aracın rezistans anahtarı açılır açılmaz cam ısınmaya başlar, süre dolunca röle çıkışı keserek devreyi kapatır. Böylece aracın arka cam rezistansını gerektiği kadar çalıştırılır ve aşırı ısınıp, bozulması önlenmiş olur.

ELO Zaman Röleleri hem 12V, hem de 24V araçlar için üretilir. İstenirse, rölenin zaman ayarı fabrikada yapılıp, kullanıma hazır halde gönderilir veya zaman ayarı kullanıcıya bırakılmış modeller tercih edilebilir.

Cevap Yaz