Elo Dünyası ELO’dan Kısa Kısa 7.09.2016 1650 Görüntülenme 0 Yanıt

ELO’dan Kısa Kısa – Baskılı Devre (PCB) Nedir?

Elektronik komponentlerinin bakır yollar vasıtasıyla elektriksel iletişimini sağlayan, fiziksel olarak da onları bir arada tutan, yalıtkan malzemeden yapılmış plakalara baskılı devre (PCB) adı verilir.

Elektronik devre kartlarında zaman içinde oluşabilecek oksitlenmeyi önlemek ve  bakır yollarını korumak amacı ile lehim maskesi yapılır. Yapılan maske sayesinde lehimleme esnasında komponent bağlantı bacaklarındaki lehimin yayılması önlemiş olur. Lehim maskesinde ağırlıklı olarak yeşil renk kullanılmakla birlikte, farklı renklerde lehim maskesi yapmak da mümkündür. Elektronik devre kartının üzerine yapılan lehim maskesinin yüzeyine serigrafi tekniği ile komponentlerin konum ve şekilleri basılır. Bu sayede üretim esnasında olası hatalar azaltılmış olur.

Farklı katmanlardan oluşan PCB çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitler arasında; tek taraflı, çift taraflı, çok katlı, alüminyum plakalardan oluşan kartlar sayılabilir. Bu plakaları oluşturmak için XPC, FR1, FR2, CEM1, CEM3, FR4, alüminyum gibi malzemeler kullanılabilir.

Baskılı devre kartlarının kullanılması ara bağlantı kablolarının en az indirilmesini sağlar. Ayrıca montaj esnasında kolaylık sağlanmış olur ve arıza tespiti rahatça yapılabilir. Baskılı devreler darbelere, sarsıntılara karşı dayanıklıdır.

ELO ürünlerinde ısıya, vibrasyona ve neme karşı en fazla dayanıklı olan CEM1 ve FR4 malzemeleri kullanılmaktadır. Türkiye'nin ve dünyanın önde gelen PCB üreticileri ile çalışan ELO, tüm tedarik zincirinde olduğu gibi PCB temininde de kaliteden ödün vermemektedir.

Cevap Yaz