Elo Dünyası ELO’dan Kısa Kısa 7.09.2016 1170 Görüntülenme 0 Yanıt

ELO’dan Kısa Kısa – Bobin Gövdesi ile İlgili Bilmek İstedikleriniz

Bir röle çalıştığında bobinden geçen akımın mıknatıslanma meydana getirdiğine daha önceki paylaşımlarımızda değinmiştik. Ancak ortama yayınlan bu mıknatıslamanın etrafa dağılmasının nasıl engelleneceği konusunda pek çok soru aldık.

Bu manyetik alanın etrafa dağılmaması için bobin gövdesi kullanılır. Bu fonksiyon, bobin gövdesinin en önemli görevidir. Ancak bobin gövdesinin görevi bununla sınırlı değildir.

Bir rölenin hem uzun ömürlü, hem de verimli çalışabilmesi için bobin gövdesi büyük önem taşır. Bu sebeple bobin gövdesini iyi tasarlamak gerekir. Doğru hammadde kullanımına, gövdenin ölçülerine ve özellikle kaplamasına özen gösterilmelidir. Bobin gövdesi rölelerde karkas görevi de görür ve genelde U şeklindedir. Bobin makarasının içinden geçen perçin, gövdenin ortasına sabitlenir. Bobin gövdesi ayrıca palet sacı için mafsal yatağı görevi yapar.  Yay ve mas telini  taşımak da bobin gövdesinin görevidir.

ELO rölelerde bobin gövdesi üretimine özel önem verilir. Piyasada bulunan standart rölelerde kontaklarının birbirine temasını palet sacının üzerinden ek bir parça sağlarken, ELO bobin gövdelerinde palet sacını tutan gövdenin üzerinde bir L kıvrım bulunur. Bu sayede ek bir parçaya gerek kalmadan daha verimli bir tasarım elde edilmiş olur. ELO bobin gövdelerinde en verimli ve kaliteli malzeme olan elektroliz bakır kaplama kullanılır. Böylece pas, oksit yapmaz, uzun yıllar verimli bir şekilde çalışır. Aynı perçin malzemesinde olduğu gibi bobin gövdesinin de hammaddesi özeldir. Manyetik alanı çok iyi iletir ama aynı zamanda düşük remenanslıdır.

Cevap Yaz