Elo Dünyası ELO’dan Kısa Kısa 7.09.2016 1046 Görüntülenme 0 Yanıt

ELO’dan Kısa Kısa – Dirençler

Dirençler, bir elektronik devrede akıma karşı koymak, sınırlamak ve gerilim bölücü olarak kullanılan devre elemanlarıdır.

Direnç üzerinden geçen akım bir ısı meydana getirir. Bu sayede elektrik enerjisi ısıya dönüşür. Direnç devrelerde; yüksek akımlarda elektronik devre elemanlarının zarar görmesini engeller, gerilimi bölerek diğer devre elemanlarının çalışmasını sağlar, üzerinden geçen elektrik enerjisinden ısı elde etmek amacıyla kullanılır.

Direnç birimi OHM'dur. Alt değerleri;  mikroohm, miliohm, üst değerleri ise kiloohm, megaohm ve gigaohm olarak kullanılır.

Maddenin cinsine göre karbon karışımlı dirençler, film dirençler ve tel sarımlı dirençler olarak üretilir.

- Karbon karışımlı dirençler; toz karbon ve reçineli tutkal karışımından elde edilir. Kullanılan karbon oranı direnç değerini belirler. Toleransları yüksektir ve zamanla direnç değerleri değişebilir. Direncin üzerindeki renkler direnç değerlerini belirtir.

- Film dirençler; seramik ve metal toz karışımından elde edilir. Film dirençlerin toleransları düşüktür. Hassas elektronik devrelerinde tercih edilirler.

- Tel sarımlı dirençler; tungsten, krom-nikel, nikel gümüş vb. maddelerinden oluşan tellerin ısıya dayanıklı olan bakalit amyant ve porselen gibi maddelerin üzerine sarılmasıyla üretilir. Taş dirençler yüksek akım çeken devrelerde kullanılır. Yüksek akımda ısı yayılımı fazladır. Elektronik devrelerde taş direncin yakınına meydana gelen ısıdan dolayı diğer elemanlar monte edilmemelidir.

Bir elektronik üründe dirençler olmazsa olmazdır. Sağlıklı ve uzun ömürlü olması için dirençlerin tipi, gücü, değeri ve ürüne göre diğer parametreleri iyi seçilmelidir.

Cevap Yaz