Elo Dünyası ELO’dan Kısa Kısa 7.09.2016 1548 Görüntülenme 0 Yanıt

ELO’dan Kısa Kısa – Elektronik Ürünlerde Kullanılan Alüminyum Soğutucular

Bütün elektronik devre elemanları çalışma esnasında ısınır. Isı gereğinden fazla olduğunda ürünlerin erken arızalanmasına neden olabilir. Bu olumsuzluktan kurtulmak için değişik yollar izlenir. Bu yollardan bazıları, ürünün kutusunda vantilasyon delikleri bırakmak, ürüne fan yerleştirmek, gövdesini ısıyı iyi ileten metalden yapmak olabilir. Devre elemanındaki ısıyı uzaklaştırmanın iyi yollarından bir tanesi de alüminyum soğutuculardır.

Genel olarak devrede çok işlem yapan veya yüksek akımlar taşıyan komponentler daha çok ısınır. Güç entegresi, tristör, mosfet, transistör vb. devre elemanlarının genelde soğutulması gerekir. Bunun içinde ısıyı en çabuk ileten metallerden biri olan alüminyum soğutucular sıklıkla kullanılır. Alüminyum soğutucular kullanım alanlarına göre şekil, ebat veya kaplama malzemesi açısından değişiklik gösterebilir. Tasarım aşamasında belirlenecek bu parametreler, soğutucunun kullanıldığı alandaki sıcaklık derecesi göz önünde bulundurularak hesaplanmalıdır.

ELO üretmiş olduğu Jeneratör Voltaj Regülatörlerinde, Akü Şarj Cihazlarında, Regülatörlerde ve Konvertörlerde alüminyum soğutucular kullanır. ELO alüminyum soğutucularını kendi kalıpları ile ürettirir. Bu sebeple kullanılan her soğutucu amacına uygun ve ürüne özel olarak tasarlanmıştır. Böylece üründe ısıdan dolayı arıza meydana gelmez ve uzun yıllar verimli bir şekilde çalışır.

Cevap Yaz