Elo Dünyası ELO’dan Kısa Kısa 7.09.2016 1156 Görüntülenme 0 Yanıt

ELO’dan Kısa Kısa – Elektronik Ürünlerde Kullanılan Diyotlar

Diyot tek yönde akım geçiren bir elektronik devre elemanıdır. Kullanım alanının genişliği sebebiyle, elektronik devrelerin ana malzemelerinden bir tanesidir.

Diyotların, anot (+), katot (-) olmak üzere iki ucu vardır.Diyotun akımı geçirme yönü itibariyle anot ucu giriş, katot ucu çıkışıdır.  Anot tarafı genelde siyah, katot tarafı ise çizgilidir. Yarı iletkenden oluşur.

Genellikle alternatif (AC) akımı, doğru akıma (DC) çevirmek, demodülatör, dekoder, mantık kapı devrelerinde veya elektromanyetik enterferans gibi istenmeyen gürültü sinyallerini bastırmak amacı ile kullanılır. Kullanım alanlarına bir örnek vermek gerekirse; bir röle bobininin veya solenoid bobininin enerjisi kesildiği anda bobin uçlarında kısa süreli ve yüksek voltajlı elektrik oluşur. Bu yüksek voltajın devreye zarar vermemesi için yok edilmesi veya en azından bastırılması gerekir. Bu durumda rölenin bobin uçlarına paralel bir diyot bağlanır ve kısa süreli olan bu enerji diyot içinde harcanır. Böylece devreye zarar verilmemiş olur.

Diyotun maksimum akım, maksimum voltaj, doğru yönde polarize edildiğinde üzerine düşen kayıp voltajı, tepki süresi, mekanik boyutları ve devreye montaj şekli, tek kılıfta diyot adedi başlıca özellikleridir. Diyotun kullanılacağa ürün ve bu üründeki görevine göre bu parametreler iyi seçilmelidir. Doğru diyot seçimi ürünün performansının ve ömrünü belirlemesi sebebiyle kritik önem taşır.

Cevap Yaz