Elo Dünyası ELO’dan Kısa Kısa 7.09.2016 1111 Görüntülenme 0 Yanıt

ELO’dan Kısa Kısa – Elektronik Ürünlerde Kullanılan Entegreler

Direnç, diyot, transistor ve kondansatör gibi elektronik devre elemanların spesifik bir görev yapmak üzere bir paket haline getirilmiş halleri entegre olarak adlandırılır. Bu paket en az 3 terminalli olup, yüzlerce terminale kadar çıkabilir.

Entegreler, yarı iletken maddelerden oluşur.  Kendisini oluşturan direnç, diyot, transistor gibi devre elemanları gözle görülemeyecek kadar ufak yapıya sahiptirler. Dolayısıyla kendi boyutları da oldukça küçüktür. Seri üretilen tüm elektronik ürünlerin olmazsa olmaz bir parçasıdır.

Entegre üreticileri güçlü şirketler olup, ileri teknolojilerle üretim yaparlar. Bu bileşenler bir araya gelerek, küçük, yüksek performanslı ve ucuz ürünün meydana gelmesini sağlarlar.

Bir devre tasarımında entegre kullanmak malzeme alanını azaltır, ürünün maliyetini düşürür, ürüne diğer yöntemlerle yapılamayacak kadar fazla özellik katar. ELO'da röle, flaşör gibi üretilmekte olan bir çok üründe otomobil endüstrisi için özel tasarlanmış entegreler kullanılır. Bu sayede daha önce sayılan avantajların yanında otomobillere has olan, yüksek ve çok düşük ısılarda çalışma, sürekli titreşimden etkilenmeme ve benzeri ağır şartlarda güvenle çalışma gibi ihtiyaçlar garanti altına alınmış olur.

Cevap Yaz