Elo Dünyası Röleler 7.09.2016 1300 Görüntülenme 0 Yanıt

ELO’dan Kısa Kısa – Elektronik Ürünlerde Kullanılan Köprü Telleri (Jumper)

Köprü teli elektronik devrelerde iki noktayı birbirine bağlayan, iletken bir devre elemanıdır. Köprü telleri şerit olarak üretilir ve kullanılacak devreye göre kesimi yapılır. Bir devre tasarımında doğru köprü telini seçmek büyük önem taşır. Telin kalınlığına, hammaddesine ve özellikle kaplamasına özen gösterilmelidir. Köprü telinin bir diğer çeşidi ise devreye lehimlenmiş olan sıralı pimlerin üzerine takılanıdır. Bu köprü teli, takılan pozisyona göre devredeki farklı opsiyonları seçmek için sıkça başvurulan bir yöntemdir.

ELO üretmiş olduğu 12V ve 24V Ayarlı Zaman Röleleri, LPG Benzin Pompası Röleleri, LED Çakarı Röleleri gibi ürünlerinde kullanıcının çeşitli zamanlardan faydalanabilmesi için köprü teli (jumper) ile zamanı değiştirme özelliği sunmaktadır.

Kullanıcıya farklı opsiyonların sunulduğu ELO ürünlerinde numaralandırılmış opsiyon seçici iğneler bulunur. Genelde bu opsiyon Zaman Rölelerinde fabrika tarafından belirlenmiş 3 farklı zamandan birini aktif hale getirmek amacı ile kullanılır. Led Çakarı Rölesinde çakma sayısını ve hızını seçmek, 3 Sesli Buzerde ise istenilen melodiyi aktif hale getirmeye yarar. Her iğnenin (pimin) hemen önünde numarası bulunur. İstenilen opsiyonu seçmek için 3 olasılık mevcuttur. Köprüyü takmamak, Köprüyü 1 ve 2 numaralı iğnelerin üzerine takmak veya 2 ve 3 numaralı iğnelerin üzerine takmak.

Örneğin 201.011.007 kodlu zaman rölesi kullanıcı tarafından 6, 10 veya 16 saniyelik bir zaman rölesi olarak kolayca ayarlanabilir. Fabrika çıkışı 10s olduğu için kullanıcı, köprünün 1 ve 2 numaralı iğnelere takılı olduğunu görecektir. Zaman rölesini 16 saniyeliğine çalışmasını istiyorsa ürünün kapağını açıp ayar köprüsünü 1 ve 2 numaralı iğnelerden çıkarıp, 2 ve 3 numaralı iğnelerin üzerine takılmalıdır. Eğer 6 saniye ayar isteniyorsa, köprüyü yerinden çıkartmak yeterli olacaktır.

Cevap Yaz