Elo Dünyası ELO’dan Kısa Kısa 7.09.2016 1261 Görüntülenme 0 Yanıt

ELO’dan Kısa Kısa – Elektronik Ürünlerde Kullanılan Sigortalar

Tüm elektrik ve elektronik cihazların maksimum giriş ve çıkış akımları bellidir. Bu akımların üstüne çıkılması üründe sorun olduğuna işarettir. Uzun süreli maksimum akımın üzerinde kalınması ise geri dönüşümü olmayan arızalara yol açmaktadır. Bu arızalar, tamiri zor ve masraflı işlemler demektir. Bu tip tehlikelerin önüne geçmenin yollarından bir tanesi devrenin giriş ve/veya çıkışında sigorta kullanmaktır.

Sigortalar devreye seri bağlı olarak monte edilir. Böylece, devrede aşırı akım yükselmesi durumunda sigorta devreyi açık duruma getirir. Sigorta devreyi tamamen koruma altına almaz, sadece aşırı zararların önüne geçmeyi sağlar. Sigortanın atmış olması devrede bir sorun olduğunun işaretidir.

Sigortanın birçok önemli parametresi bulunur. Dolayısıyla sigortaların çeşit ve sınıflandırılması da bu parametre değerlerine göre yapılır.

Atma hızına göre; yavaş – T tipi, orta – M Tipi, hızlı – F Tipi ve çok hızlı – FF Tipi, akıma göre; miliamperlerden başlayıp kiloampere kadar (elektronik sektöründe genel kullanım 400mA ile 10A arasıdır.), fiziki yapısına ve boyutlarına göre, montaj şekline göre vs sınıflandırmalar yapılmaktadır.

Bir devrede veya bir cihazın tasarımında sigorta kullanmak devreyi koruma altına alır. Kullanılacak olan sigortanın amperi, devreden geçen maksimum  akım göz önünde bulundurularak seçilir.

ELO'nun ürün yelpazesinde bulunan akü şarj cihazlarında, invertörlerde, konvertörlerde sigorta kullanılmaktadır. ELO ürünlerinin tasarımında doğru sigortanın seçimine özen gösterir. İlgili ürün ve sigorta üretime alınmadan önce uzun ve detaylı testlerden geçirilir. Bu sayede oluşabilecek olumsuz durumlarda sigortanın atması ve devrenin en az hasar ile kurtarılması hedeflenir.

Cevap Yaz