Elo Dünyası Röleler 7.09.2016 1289 Görüntülenme 0 Yanıt

ELO’dan Kısa Kısa – Elektronik Ürünlerde Kullanılan Trimpotlar

Bir üründe veya cihazda çalışma koşullarına veya kullanıcının ihtiyacına göre bazı parametrelerin ayarlanması gerekir. Ayar yapmanın en kolay ve etkili yollardan bir tanesi trimer potansiyometre veya kısa ismiyle trimpot kullanmaktır.

Trimpotlar ayarlanabilen bir direnç çeşididir. Standart direncin değeri sabitken, trimpotların özelliği en az 3 bacaklarının olması ve direnç değerlerinin ayarlanabiliyor olmasıdır. Genelde bir terminali besleme voltajına, bir terminali toprağa bağlanırken ve üçüncü terminalinden çıkış alınır. Bu şekilde bir gerilim bölücü oluşturulur. Bu orta terminalden trimpotun açısına göre farklı voltaj elde edilir. Bu elde edilen voltaj ile örneğin bir radyonun sesi açılır veya kısılır, ışık şiddeti ayarlanır vb.

Çok hassas devrelerde ayarlı direnç olarak kullanılacaksa, trimpotun hareketli bacağı diğer bacaklarından birine bağlanır. Böylece özel direnç değeri çok rahat elde edilir. Her üründe olduğu gibi doğru tip, şekil ve elektriksel özelliklerdeki trimpot ürünün güvenilir ve uzun ömürlü olmasında esastır.

ELO Ayarlı Zaman Rölelerinde ve Stop Zaman Rölelerinde, kullanıcı istediği zaman ayarını son derece kolay bir şekilde trimpot kullanarak yapabilir. ELO Zaman Röleleri ve Stop Zaman Röleleri ile ilgili daha detaylı bilgi almak ve trimpot ayarı hesaplama desteği için lütfen aşağıdaki linkleri ziyaret edin.

http://elo.com.tr/zaman-rolesi-kullanici-tarafindan-istenilen-zamana-ayarlanabilir/

http://elo.com.tr/stop-zaman-rolesi-kullanici-tarafindan-3-farkli-zamana-ayarlanabilen

Cevap Yaz