Elo Dünyası ELO’dan Kısa Kısa 7.09.2016 1289 Görüntülenme 0 Yanıt

ELO’dan Kısa Kısa – Elektronik Ürünlerde Kullanılan Zener Diyotlar

Zener diyotlar ters polarize edilerek çalışan ve ana görevi üzerindeki voltajı sınırlamak olan devre elemanlarıdır. 2 adet terminalleri bulunur ve yarı iletkendirler.

Çok fazla akım gerektirmeyen devrelerde, daha yüksek bir voltajdan daha düşük voltaj elde etmek için en sık başvurulan çözümlerden biridir. Araç elektroniğinde 5V veya 3,3V ile çalışan birçok devre bulunur. Ancak bilindiği üzere araçların çoğu 12 V ile çalışır. Bu noktada, 12 volttan 5 veya 3,3 Volt elde etmek için Zener diyotlar vazgeçilmezdir.

Zener diyotlar anot ve katot uçlarına sahiptir. Çalışma prensibi, devre üzerinde anot ucuna -, katot ucuna + olarak uygulanan voltajı sınırlamaya dayanır. Sınırlama voltajı zener diyotların üzerinde belirtilmektedir. Bir ürünün tasarımında Zener diyot, devre üzerinden geçecek akım ve voltaj değerlerine göre seçilir. Devrede Zener diyot kullanmak voltajı sabitler ve devreyi koruma altına alır. Kullanım alanlarına göre voltajı, vatı, amperi, toleransı değişebilir.

Zener diyotlar, ELO'nun ürettiği zaman rölesi devrelerinde, konvertörlerde, regülatörlerde ve daha bir çok üründe/alanda kullanılır.

Cevap Yaz