Elo Dünyası Flaşörler 7.09.2016 1415 Görüntülenme 0 Yanıt

ELO’dan Kısa Kısa – İkazlı Flaşör Nedir?

Araçların dönüş yönünü gösteren sinyal lambaları ile dörtlü ikaz lambalarının yanıp sönmesini sağlayan ürünlere flaşör adı verilir. Sürücü sağa ve sola dönüş için sinyal verdiği anda 2 adet 21 Watt'lık ampül paralel olarak çalışmaya başlar. İkazsız bir flaşörde, bu 2 ampülden bir tanesinin arızalı olması durumunda, gösterge panosunda bu duruma dair bir uyarı gerçekleşmez. Adeta 2 ampülde sorunsuz çalışıyormuşçasına, tek ampül aynı hızda çalışmaya devam eder.

İkazlı flaşörlerde ise, ampullerden birinin arızalanması durumunda, flaşör çakma hızını arttırır ve bu durum aracı kullanan kişi tarafından gösterge panosundaki dönüş yönü göstergesinden fark edilir. Hızlı çalışan gösterge bir anlamda sürücüyü ikaz etmiş olur. Daha basit bir anlatımla dakikada 90 kez çakan bir flaşör, arıza durumunda dakikada 200 kez çakmaya başlar. Hızdaki bu fark, sürücüyü arızayı gidermek konusunda uyarır.

ELO'nun ürettiği 12 ve 24 Voltluk elektronik flaşörlerin hem ikazlı ve ikazsız modelleri bulunmaktadır. ELO Elektronik Flaşörlerin çakma hızı sektör standartları doğrultusunda dakikada 90 defadır. Çakma sayısı talebe göre değiştirilebilir. Ayrıca flaşörlere ek özellikler kazandırılabilir.

Cevap Yaz