Elo Dünyası Konvertörler - İnvertörler 7.09.2016 1266 Görüntülenme 0 Yanıt

ELO’dan Kısa Kısa – İnvertörler ve ELO İnvertörlerin Özellikleri

Doğru akımı alternatif akıma çeviren cihazlar invertör olarak adlandırılır. Dolayısıyla invertör elektrik enerjisini üreten bir cihaz değildir. Bilgisayar güç kaynaklarında, haberleşme sektöründe, motorlu taşıtlar gibi birçok farklı alanda elektrik enerjisini dönüştürmek için kullanılır. 220V AC çıkışlı olan invertörler; sinüs dalga, kare dalga ve tam/saf sinüs dalga olarak üç ana başlıkta toplayabiliriz.

İnvetörlerin en yaygın kullanım alanı motorlu taşıtlarda telefon, dizüstü bilgisayar, televizyon, mini buzdolabı ve benzeri 220V ile çalışan cihazları 12V üreten çakmak prizi vasıtası ile çalıştırabilmektir.

ELO üretmiş olduğu invertör sayesinde bu tür ihtiyaçlara çözüm üretir. Ürünün üzerinde 220V çıkışın yanı sıra, 5V çıkış verebilen USB prizi de bulunmaktadır. Böylece çalışmak için USB bağlantısında ihtiyaç duyan, telefon şarj cihazı gibi aletlerin sorunsuz kullanılması garanti altına alınmış olur. ELO İnvertörlerin herhangi bir sebeple çıkış uçlarının kısa devreye maruz kalması halinde, kısa devre koruması devreye girer ve 220 V çıkışını kapatır. Cihaz tekrar açılıp kapatıldığında, sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam eder.

ELO İnvertörün başka bir önemli özelliği ise aküden gelen düşük veya yüksek voltajı algılayarak korumaya geçmesi ve cihazı kapatmasıdır.

İnvertörler belirli bir güce sahiptir. Uzun süreli kullanımda veya aşırı sıcak ortamlarda ısınırlar ve verimlilikleri düşer. Bu durumu minimum seviyeye çekebilmek için invertörler fan aracılığıyle soğutulur. Soğutucunun yetersiz kaldığı durumlarda, ELO İnvertör sıcaklığın 65 dereceye ulaştığını hisseder ve çıkışını kapatır.

ELO İnvertör, girişinde 12V çakmak prizine takılabilen, 50 cm. uzunluğunda 2×2.5 mm. kesitinde kabloya ve çakmak fişine sahiptir. Çıkışında Türkiye standartlarına uygun olan ve Amerikan fişinin de takılabileceği yapıda bir priz taşımaktadır. Tüm 12 V araçlarla uyumludur.

Cevap Yaz