Elo Dünyası ELO’dan Kısa Kısa 7.09.2016 1160 Görüntülenme 0 Yanıt

ELO’dan Kısa Kısa – Kondansatörler

Yalıtkan malzemenin iki iletken levha arasına yerleştirilmesiyle meydana gelen, elektrik yükünü kısa süreliğine depo eden devre elemanları kondansatör olarak adlandırılır.

Kondansatörler, elektrolitik, tantal, kutupsuz, seramik, kağıt, polyester, polietilen, hava yalıtkanlı vb. olarak üretilir. Elektrolitik ve tantal kondansatörler kutupludur. Kutupsuz kondansatörler AC/DC devrelerinde kullanılabilir. Kutuplu kondansatörler polaritesine dikkat ederek kullanılmalıdır.

Kondansatörün birimi Farad, sembolü ise C harfi ile gösterilir.

Kondansatörlerin kapasitesi; dielektrik maddenin cinsine, fiziksel büyüklüğüne ve kullanılan plakalar arasındaki uzaklığa göre değişir. Kondansatörler enerji verildiğinde elektriği depo eder. Enerji kesildiğinde belirli bir süre üzerindeki şarjı tutar ve daha sonra iç kayıplardan dolayı boşalır. Elektrikli piller gibi uzun süre depolayamaz, benzer şekilde piller kadar fazla enerji de depolayamaz.  Kondansatörler, AC/DC dönüşümünü, elektrik depolama ve bilgi kaybını önlemek için kullanılır.

Elektrolitik kondansatörlerin çalışma sıcaklığına dikkat edilmelidir. +50°/-40° C sıcaklığında çalışma koşulları oluşturulmalıdır. Kondansatör kendiliğinde soğumadığı için çalışma alanı iyi soğutulmalıdır. Sıcaklığın artması kondansatörün ömrünü azaltan önemli bir faktördür. Elektrolitik kondansatörler büyük kapasite değerine sahip olduğu için ve milifarad, mikrofarad olarak kullanılır. Diğer cinsler ise mikrofarad, nanofarad ve Pikofarad olarak kullanılır.

Cevap Yaz