Elo Dünyası ELO’dan Kısa Kısa 7.09.2016 1252 Görüntülenme 0 Yanıt

ELO’dan Kısa Kısa – Köprü Diyot Nedir? Niçin Kullanılır?

Aksi durum zorunlu olmadıkça, daha az kayıp, daha kolay iletim ve kontrol imkanı sağladığı için AC akım, DC akıma göre tercih edilir. Ne var ki birçok uygulamada ve üründe DC akım kullanmak gerekir ve AC'den DC'ye geçiş için sık kullanılan yöntem köprü diyotlardır.

Köprü diyot, dört adet diyotun bir arada paketlenmesiyle oluşur. En yaygın kullanım alanı alternatif akımı, doğru akıma çevirmektir. Güç kaynaklarında, şarj cihazlarında, adaptörlerde vazgeçilmezdir.

Dört adet terminale sahiptir. Giriş uçları (  ) simgesi ile belirtilir. Çıkış uçları, artı (+) ve (–) ile belirtilir. Bir devrede köprü diyot kullanıldığında bağlantılara dikkat edilmelidir. Alternatif uçlar yer değiştirebilir, ancak çıkış uçları olan artı ve eksi,  ters bağlanmamalıdır.

Bir devrede veya tasarımında köprü diyot kullanmak daha az parça kullanımı, dolayısıyla daha güvenli ve daha küçük boyutta ürün anlamına gelir. Köprü diyotların önemli parametreleri; dayanabildiği ters gerilim, üzerindeki kayıp gerilim, geçirebildiği maksimum akım ve tepki süresidir. Her malzemede olduğu gibi, kullanılacağı yere ve yapacağı işe göre doğru köprü diyotun seçilmesi ürünün performansını ve ömrünü belirleyici unsurlardan biridir.

Cevap Yaz