Elo Dünyası ELO’dan Kısa Kısa 7.09.2016 1337 Görüntülenme 0 Yanıt

ELO’dan Kısa Kısa – Optokuplör Nedir? Hangi Amaçla Kullanılır?

Bazen görünürde birbirine zıt olan özelliklerin, aynı anda ve tek üründe çalışması zorunludur. Bu duruma en basit örnek, şebekeye doğrudan bağlı elektrikli aletlerdir. Bu aletlerin tamamında, şebeke tarafı ile kullanıcın erişimi olduğu bölge ve parçalar birbirinden elektriksel olarak bağımsız olmalıdır. Aynı zamanda, ürünün bahsi geçen bölümlerinin birbiri ile iletişim içinde olması gerekir. Bunu gerçekleştirebilecek çok az sayıda çözüm ve parça vardır. Bunlardan bir tanesi optokuplördür.

Optokuplör bir entegre kılıfında, içinde en az bir adet led ve en az bir adet foto transistörden veya foto diyottan oluşur. Optokuplörün giriş uçlarına gerilim uygulandığında led diyot ışık yayar, foto transistor bu ışıktan etkilenir ve iletime geçer. Böylece optokuplörler sayesinde devrenin bölümleri birbirinden izole edilerek, elektriksel temas olmadan bilgi aktarılmış olur. Optokuplörlerin çeşitlerine göre ayak yapıları ve bağlantıları değişebilir. Her parçada olduğu gibi, kullanım alanına göre değişik özelliklerde optokuplörler kullanılır. Optokuplörlerin başlıca parametreleri; izole edebildiği en yüksek gerilim, hızı, hassasiyeti ve akım kazancıdır.

ELO üretmiş olduğu 12 ve 24 volt Akü Şarj Cihazlarında yüksek kaliteli optokuplör kullanır. Şebeke voltajı en fazla 264 V olmasına rağmen, kullanılan optokuplörler 3500 volta kadar sorunsuz çalışır. Böylelikle çok sıra dışı durumlarda  dahi (şebeke tellerine yıldırım düşmesi gibi), kullanıcın güvenliği sağlanmış olur.

Cevap Yaz