Elo Dünyası Röleler 7.09.2016 1189 Görüntülenme 0 Yanıt

ELO’dan Kısa Kısa – Otomotiv Rölelerinde Kullanılan Perçinler

Perçinler, silindirik bir malzemenin kafa kısmı geniş tutularak meydana getirilen parçalardır. Perçinler, iki veya daha fazla ürünün birleştirilmesi amacı ile kullanılır. Uygulama alanına göre çelik, bakır, çinko, alüminyum, alüminyum alaşımlı malzemelerden başlı, başsız veya delikli olarak üretilebilir. Perçinler kullanıldığı alandan tekrar sökülemeyen bir parçadır. İki malzemenin birleştiği noktadaki kuvveti taşıyan en önemli parçalardan bir tanesi perçinlerdir. Kör perçin, ağır hizmet perçini ve somunlu perçin olarak adlandırılan farklı çeşitleri bulunmaktadır. Röle üretiminde perçin, olmazsa olmaz parçalardan bir tanesidir.

Otomotiv sektöründe kullanılan rölelerin bobinlerine enerji verildiğinde bir manyetik alan meydana gelir. Bu manyetik alanın güçlendirmesini ve iletilmesini perçinler sağlar. Bu sebeple perçin üretiminde kullanılan malzemenin yüksek permeabiliteye sahip olması şartı aranır.

Aynı zamanda rölenin bobin akımı kesildiğinde oluşan manyetik alanın sıfıra düşmesi esastır. Dolayısıyla yüksek permeabilite yanında, düşük remenanslı malzeme kullanılması önemlidir. ELO rölelerde yüksek permeabiliteye ve düşük remenans gerilimine sahip, yumuşak ve kalıcı mıknatıslanmayı önleyen perçinler kullanmaktadır. Bu sayede ELO röleler en doğru tepkime sonucunu verir.

Cevap Yaz