Elo Dünyası ELO’dan Kısa Kısa 7.09.2016 1106 Görüntülenme 0 Yanıt

ELO’dan Kısa Kısa – Plastik Dişliler

Plastik dişliler bir kuvvet aktarımını sağlamak, hareketin torkunu, hızını veya yönünü değiştirmek için kullanılan plastik parçadır.

Plastik dişliler kullanım alanlarına göre birbirine karşılıklı gelecek şekilde aynı boyutta, küçük veya büyük dişli olarak kullanılabilir. Dişlilerdeki boyutsal değişiklikler, dişlinin dönme hızını ve torkunu arttırıp / azaltılması amacı ile kullanılır.

Plastik dişlilerin metal dişlilere göre önemli avantajları bulunmaktadır. Plastik dişliler hafif ve kimyasal etkilere karşı daha dayanıklıdır. Şok ve titreşim emici özelliklerinin yanı sıra kendi kendilerini yağlama özelliğine sahiptirler. Ayrıca plastik dişlilerin çalışma esnasında gürültüsü göreceli olarak daha azdır.

Malzeme çeşidine göre polyamid, delrin, fiber, kestamid, teflon gibi dişliler kullanılır. Polyamid dişli, sert ve kaygan yapıya sahiptir. Mekanik dayanım, aşınma ve kimyevi etkilere karşı dayanıklıdır. Delrin dişli, mekanik dayanımı çok iyi olan elastik ve sert plastiktir. Güç aktarımında küçük dişli olarak kullanılır. Fiber dişli, esnek yapı, sessiz çalışma, dayanıklı ve mükemmel performans ile güç aktarımı sağlar. Kestamid dişli, sert bir yapıya sahiptir. Metal dişliler ile kullanılması aşınmayı azaltarak, dayanıklılığı arttırır. Teflon dişli, yüksek sıcaklıklara karşı dayanıklı, dişlilerde oluşan sürtünmelere karşı oldukça dirençli bir malzemedir.

Doğru malzeme, dişli şekli ve boyutları seçildiğinde plastik dişliler uzun yıllar boyunca kusursuz çalışır.

Cevap Yaz