Elo Dünyası Röleler 7.09.2016 1251 Görüntülenme 0 Yanıt

ELO’dan Kısa Kısa – Rölelerde Palet Sacının Önemi

Röle çalıştığında, röle bobini bir manyetik alan üretir. Bu manyetik alan perçinden ve gövdeden geçerek palet sacına iletilir. Palet sacı sabit olmadığından çekim kuvveti yönüne hareket eder. Palet sacına bağlı olan fosforbronz ve gümüş kontak da onunla beraber hareket eder ve böylece kontaklar arası temas sağlanmış olur. Bu temasın, hızlı, güçlü ve her seferinde aynı olacak şekilde olması esastır.

Bir rölenin hem uzun ömürlü olması, hem de verimli çalışabilmesi için palet sacı büyük önem taşır. Doğru hammaddeyi seçmenin yanı sıra, palet sacının ölçüleri ve özellikle kaplaması son derece önemlidir. Palet sacına fosforbronz iyi perçinlenmeli ve fosfor bronzun ucunda bulunan kontak da aynı şekilde iyi monte edilmeli/kaynatılmalıdır. Gövdeden gelen mas teli ve yay, palet sacına bağlı olduğundan, mas telinin kaynağı son derece kaliteli olmalıdır. Ayrıca, palet sacında bulunan yay tutturma piminin, ürünün maruz kalacağı vibrasyon ve darbelerde yerinden çıkamayacak şekilde tasarlanmış olması gerekir. Palet sacının gövdeye bağlı olduğu yatakların ölçüleri son derece hassas hesaplanmalıdır. Zira, yatakların geniş olduğu durumlarda yatay hareket fazla olacağından kontak temas yüzeyi azalacaktır. Benzer şekilde yatakların dar olduğu durumlarda ise hareket sınırlı olacak ve yeterince kontak baskısı sağlanamayacaktır.

Aynı perçin malzemesinde olduğu gibi, ELO palet sacları özel olarak üretilmektedir. Malzemesi, şekli, boyutları ve kaplaması kullanılacak röleye göre dikkatle seçilmekte ve tasarlanmaktadır. ELO röleler manyetik alanı çok iyi iletir ama aynı zamanda düşük remenanslıdır. ELO palet sacları bakır  kaplıdır, böylece pas veya oksit yapmaz ve uzun yıllar verimli bir şekilde çalışır.

Cevap Yaz