Elo Dünyası ELO’dan Kısa Kısa 7.09.2016 1148 Görüntülenme 0 Yanıt

ELO’dan Kısa Kısa – Transformatörler

Transformatörler (trafolar), frekansı değiştirmeden akımı ve gerilimi ihtiyaca göre azaltan veya arttıran elektromanyetik komponentlerdir.

Transformatörün primer ve sekonder sargıları birbirine yakın konularak, sargılardan birine alternatif enerji uygulanması halinde, diğerinde de enerji meydana gelir. Primer ve sekonder uçları giriş ve çıkış uçlarıdır. Örneğin; 220/12 volt bir trafonun primerine 220 volt alternatif akım uygulandığında sekonder ucundan 12 volt çıkış gerilimi alınacağı gibi, 12 volt sekonder ucundan verilen alternatif akım, primer sargısından 220 voltluk gerilim elde edilmesini sağlar.

Uygulamaya göre ağırlıklı olarak demir çekirdekli veya ferit malzeme çekirdekli transformatörler kullanılır. Transformatörde oluşan kayıplar ise çekirdek ve bakır kayıplarıdır. Demir çekirdekli transformatörlerde, kayıpları düşük seviyede tutmak için çalışma frekansı 50 Hertz'dir. Aynı zamanda döküm değil, ince levhalar kullanılmalıdır. Yüksek güçlerde trafonun boyutları, ağırlığı ve maliyeti çok yükseldiğinden çelik nüveli transformatörler yerine, ferit nüveli transformatörler tercih edilir. Ferit çekirdekli transformatörleri sürmek ve kontrol etmek daha karmaşık olduğundan sadece bu konuda uzman üreticiler tarafından kullanılır. Ferit nüveli transformatörlerin boyutları, ağırlığı, fiyatı ve en önemlisi verimliliği çok daha yüksektir.

ELO Akü Şarj Cihazları ve Konvertörlerde ferit nüveli transformatör kullanır. Bu sayede, ürün maliyeti kontrol altında tutulurken, küçük boyutları ve yüksek verimliliği ile kullanıcı için fayda sağlar.

Cevap Yaz