Elo Dünyası ELO’dan Kısa Kısa 7.09.2016 1150 Görüntülenme 0 Yanıt

ELO’dan Kısa Kısa – Transistörler

Girişine uygulanan elektrik sinyallerini yükseltebilen, denetleyebilen,  üretebilen bu sayede akım ve gerilim kazancı sağlayan yarı-iletken devre elemanıdır.

Transistör, germanyum ve silisyum elementlerinden elde edilir. Transistörler genellikle yükselteç  ve devrede anahtarlama elemanı olarak kullanılır. Unipolar ve bipolar olarak ikiye ayrılır.

Bipolar Emiter(toplayıcı), beyz(yayıcı), kollektör(taban) olarak adlandırılır. 2 N 1 P (NPN) yada 2 P 1N (PNP) transistörü oluştururan kutuplardır. Bipolar, NPN ve PNP transistörlerdir. Unipolar FET ve MOSFET transistörlerdir. Unipolar transistör 3 bağlantı ucuna sahiptir. Gate, Drain ve Source uçlarıdır. BJT ve FET lerin çalışma mantıkları aynıdır fakat yapısal farklılıklar bulunmaktadır. BJT ler girişine tetik uygulanmadan çalışmaz. FET ler giriş akımı olmadan çalışır. FET ler BJT ye göre daha hızlı anahtarlama yapabilir.

Transistorların avantajları boyutlarının küçük olması ve bu sayede az enerji tüketmeleridir. Çalışma gerilimleri düşüktür.  Sağlam ve dayanıklıdır. Standart elektromekanik rölelere göre daha hızlı açma kapama yapabilmektedirler.

Cevap Yaz