Elo Dünyası ELO’dan Kısa Kısa 7.09.2016 1080 Görüntülenme 0 Yanıt

ELO’dan Kısa Kısa – Tristörler

Tristörler, güç elektroniğinde hızlı açma ve kapama anahtarlama özelliği olan yarı-iletken elektronik devre elemanıdır. Silikon kontrollü doğrultucu kısaca SCR olarak bilinir. Genellikle yüksek gerilim ve akımlarda anahtarlama elemanı olarak kullanılır.

Tristörün içyapısı, npn ve pnp transistörlernin birbirlerini sürecek şekilde konumlandırılmasıyla oluşturulur. Anot ucuna(+), katot ucuna(-) bir gerilim uygulanması tristörün çalışması için yeterli değildir. Tristörün çalışabilmesi için GATE ucunun tetiklenmesi gerekir.

Tristörler mekanik darbelere karşı dayanıklıdır. Çok az kayıpla çalışır ve verimlilikleri yüksektir. Yarı iletken olduklarından dolayı uzun ömürlüdür. Tristörler bir kez tetiklendiğinde tetikleme gerilimi ortadan kalksa dahi iletimde kalır. Tristörlerin iletimden çıkarılması için ters polarize edilerek GATE gerilimin sıfırlanması gerekir.

ELO Jeneratör Voltaj Regülâtörlerinde (JVR); Röleli, Transformatörlü ve Tristörlü devre kullanılır. Bu da komple yarı iletken ile yapılmış JVR veya Alternatör Voltaj Regülatörlerine (AVR) göre önemli bir avantaj sağlar. Düşük remenanslı alternatörlerde komple yarı iletken devreler kalkış yapamaz veya ek DC devreden uyarım ister. ELO JVR'leri bu tip jeneratörlerde de sorunsuz çalışır.

Cevap Yaz