Elo Dünyası Röleler 7.09.2016 1147 Görüntülenme 0 Yanıt

ELO’dan Yeni Ürün – Uzaktan Kumanda Rölesi

Mevcut aracına ek fonksiyon/özellik eklemek isteyenlerin karşılaştıkları problemlerden bir tanesi, bu fonksiyonu aktive etmek için kullanılacak olan butonun veya anahtarın nereye ve nasıl monte edileceğidir. Butonun/anahtarın kendisi, montaj şekli ve ilgili giriş/çıkış kabloları genelde aracın tasarımı ile uyumlu olmamakta ve görüntü kirliliği yaratmaktadır. Bu sorunu ortadan kaldırmak için üretilen ELO Uzaktan Kumanda ile Bagaj Açma Rölesi, aracın mevcut sistemine entegre edilebilecek şekilde tasarlanmıştır. Üniversal olduğundan tüm uzaktan kumanda modülü olan araçlarda kullanılabilir.

Çalışma Prensibi: Kullanılacak alana göre aracın ilgili hattından tetik sinyali alınır. Röle bu sinyali kısa sürede 2 defa artarda algılarsa çıkış verir ve ilave edilen fonksiyon aktive edilir. Yaygın kullanım alanları arasında bagaj kapağını açma/kilidini çözme, korna çaldırma, kısa süreliğine farları yakma olarak sayılabilir.

Örnek – Uzaktan Kumanda ile Bagaj Kapağının Açma/Kilidini çözme: Tetik sinyali merkezi kilit sisteminin kapıları açma hattından alınır. Uzaktan kumandanın kapıları açma butonuna 2 defa artarda basılırsa (2sn. içinde 2 defa), röle 0,5 sn. boyunca çıkış verir. Bu çıkış, bagaj kapağını açma solenoidini harekete geçirir ve bagaj kapağı açılır. Elektrik yolu ile bagaj kapağı açılmayan araçlara solenoid veya ELO Kapı Kilit Motoru ilave edilmelidir.

Röle, benzer şekilde mevcut uzaktan kumanda ile belli süreliğine farları yakma, korna çaldırma, dörtlü sinyalleri çalıştırma vb. birçok projede kullanılabilir.

ÖNEMLİ: Bu röleyi kullanarak geliştirilen tüm uygulamalarda, ilgili eylemin aracın içinde bulunan sürücü ve yolculara, aracın dışındakilere, aracın kendisine ve çevresine zarar vermeyecek/veremeyecek şekilde tasarlanmalı, uygulanmalı ve mutlaka bütün olasılıkları test ederek montaj ve devreye alma işlemi tamamlanmalıdır.

Çift tetiğin ne kadar sürede gerçekleşeceği ve rölenin çıkış vereceği süreler, müşteri talebine göre fabrika tarafından ayarlanarak üretilir. İsteğe göre – veya + tetik olarak üretilebilmektedir. Benzer şekilde isteğe göre + çıkış veya – çıkış olarak üretilebilir.

Terminal Bağlantıları:

30: Sigorta üzerinden Akü + 12V kutup

15: Kontak açılınca + 12V alacak şekilde bağlanmalıdır

31: Akü – kutup/şase

85: Tetik terminali. 201.020.001 kodlu üründe + tetik, 201.020.003 kodlu üründe – tetik

87: Çıkış terminali. Bu terminale çalıştırılacak olan yükün + ucu bağlanmalıdır. Özel talep üzerine – çıkış üretimi de yapılabilir.

Cevap Yaz